İkili Opsiyon Ticareti

İkili Opsiyon Ticareti

Yatırım Psikolojisine Giriş

anyoption Yatırım psikolojinin bir yatırımcının başarısının en önemli unsuru olduğunu çok sık olarak işitirsiniz. Yatırımcının psikolojik makyajına
katkıda bulunan pek çok unsur bulunmaktadır.

Bir yatırımcının düşünce yapısını çözmenin kolay bir yolu olmadığı gibi, başarılı bir yatırımın karşısına dikilen bütün psikolojik engellerle başetmenin de kolay bir yolu bulunmamaktadır. Bununla birlikte, engellerin üstesinden gelmenin ilk adımı bu engellerin fakında olmaktır. Böylesi hususlar aşağıda verilmiştir:

Kişisel tercihlerinizi bilmek ve bir yatırım tarzına kendinizi uydurmak yerine, size uyan bir yatırım tarzı seçmeniz gerekmektedir. Örnek olarak, yüksek risk toleransı olan, çok fazla aksiyon seven, hızlı kararlar alan ve hızlı karlar peşinde olan birisi dakikalar, saatler ve bir kaç gün içinde oluşan kısa dönem yatırımları tercih edecektir. İkili opsiyon Oysaki riske gönülsüz olan, daha kasıtlı düşünen, daha sabırlı olanlar kendilerine durumları analiz etmeleri için daha fazla zaman tanıyan ve daha güvenilir eğilimlere, destek/direnç seviyelerine sahip olan, daha uzun zaman dilimlerini kapsayan yatırımları tercih edeceklerdir.

Kayıp dizileri ile baş etmek

Yatırım planları oluşturmak ve bu planlara bağlı kalacak disipline sahip olmak.
Bazen borsa simsarlığı eğitiminin kilit unsurları üzerinde yoğunlaşabilmek için normal haftalık gözden geçirmemize ara veririz. Bu hafta, yatırımcı psikolojisinin kilit bir unsurunu incelemek istiyoruz: riskle başedebilmenin ilk adımı olarak riski kabul etmenin görünüşteki temel ihtiyacı.

Profesyoneller Yatırım Planlarına ve Kurallarına Bağlı Kalırlar

En iyi yatırımcılar tipik olarak en tutarlı olanlarıdırlar. Tutarlı bir yatırımcı olabilmek için, kişinin metodolojisini piyasaya tutarlı bir şekilde uygulaması ve mümkün olduğunca az hata yapması önemlidir. Bir yatırım hatası yatırımcı metodolojisinden saptığı zaman ortaya çıkar. Yaygın hatalara planlandığından daha büyük bir kayıp almak, bir yatırımdan planladığından önce çıkmak, yatırımcının alışıldık kriterlerine uymayan bir yatırıma girmesi ya da yatırımcının alışıldık kriterlerine uyan bir yatırımı atlaması dahildir. Bu hatalar bir yatırımcının sermayesine, öz güvenine ve akıl sağlığına zarar verebilir.

Profesyoneller ayrıca duygularının onları planlarının ve kurallarının dışına çıkartmasına izin vermez. yatırım hataları genellikle daha önceki yatırımların sebep olduğu duygular tarafından tetiklenir. En tehlikeli duygusal çözünme bir yatırımcının kesinlikle kazanacağını düşündüğü bir yatırım kayıpla sonuçlandığında yaşanır. Bu yatırımı kaybettikten sonra, yatırımcı piyasaya karşı kırgın, öfkeli ve hatta intikam duyguları ile dolu olur. Bu da yatırımcının kendisine ait olduğunu hissettiği şeyleri geri kazanmak için bir yatırıma mantıksızca girmesine sebep olur. Tabiki, bu yatırım işlemi genellikle kayıp ile sonuçlanır. Eğer kazanırsa, bu daha da kötü olur, çünkü bu durum onu gelecekte de bu tip bir karar verme yolunu kullanmaya teşvik eder, bu da daha büyük kayıplara sebep olabilir.